Aslında gündelik hayatta makul dozda stres ve ruhsal sıkıntılar vardır ve beynimiz bunlarla baş edebilir, zorlandıkça yeni yollar bulmaya çalışır, kapasitesi ve beceri çeşitliliği gelişir. Ancak yaşanan bazı stresler bireyde beynimizin kullanageldiği becerileri kullanmasını azaltabilir, ya da beynimizin alışageldiği sorun çözme becerileri işe yaramayabilir. Hatta bazı stresler artık beynimizin yapısal ya da kimyasal işleyişini de bir süreliğine (depresyonda 6-9 ay) veya tekrarlayan biçimde (yineleyen depresyon) ya da uzunca bir süre (kronik depresyon) etkileyebilir.

Antidepresan kullanımı öncelikle beynimizin işleyişinin sonuçları olan enerji, uyku, iştah gibi depresyon halinin bedende yaşattığı belirtileri azaltır. Anca halen depresyondaki kişinin duygu ve düşünceleri iyileşmediği için sanki antidepresanların yarattığı iyilik hali sahteymiş gibi gelebilir. Oysa ilaçlarla bir süre sonra beynimizin işleyişi de eski kendi normaline dönmesi beklenmektedir. Hatta 6-9 ay sonra beynin antidepresana gerek duymadan eski kendi normal işleyişini sürdürmesi umulmaktadır. Ayrıca oldukça zor bir dönem olan depresyonda antidepresan ilaç yardımıyla öncelikle bedensel belirti ve duyumlarımızın tedavisiyle üzerimizdeki stres bariz azalacaktır. Böylece bizim yaşadığımız sorunlara biraz daha sağlıklı bakmamıza, tamamen depresyondaymış gibi çözümlere (öfke, insanlardan ve ilişkilerden kopma, içe kapanma, endişeli davranma, umutsuzluk, aşırı karamsarlık, kendisine ya da başkalarına bazen ölümcül yollarla kurtulma davranışı vb.) baş vurmamızı da sağlayacağı unutulmamalıdır. 

Uzman Profili

Uzm. Dr. Turgay Sağlam
Uzm. Dr. Turgay Sağlam
1966 yılında Balıkesir'de doğdu. Balıkesir Lisesi'den mezun olup 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Tıp eğitimini tamamladıktan sonra, askerlik hizmetinin ardından 1997 yılında Bakırköy Ruh Ve Sinir hastalıkları Hastanesi'nde Psikiyatri Uzmanlığı'nı aldı.

Kurumumuzda Yetişkin Psikiyatristi olarak görev almaktadır.
Sohbeti Başlatın!
1
💬 Bize Ulaşın
Size Yardımcı Olmak İsteriz!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?