Hayatımıza bilinçli ya da bilinç dışı şekil veren bizleriz. Kendi yaşamımız, bizzat bizim kontrolümüz altındadır. Sorun bizim hayatımızdaysa çözüm de bizde, demektir. Kendi kararlarımız, kendi tercihlerimiz, kendi sınırlarımız, kendi özgürlüğümüz, kendi benliğimiz… Hepsi bize sandığımızdan çok daha güçlü ya da çok daha güçsüz olduğumuzu söyler.

Kendisini tanıyan insan, yapacağı tercihlerin öneminin farkındadır. Kendisini tanımayan insan ise hep benzer kısır döngüler içinde boğulur ya da aynı türde insanları hayatına çeker durur. Kendilik değeri oluşan bir birey, mutluluğun anlamını bulmakta zorlanmaz.

Seçimlerimizin sağlıklı olması için ilişkilerin işleyişini daha derinden anlamamız gerekir. Birlikteliğe adım atmadan önce, sağlıklı bir ilişkiye hazır hâle gelmeyi önemsemeliyiz. Konu ilişkiler olunca hazırlık yapmaksızın, ilişkinin tam ortasında buluruz kendimizi. Oysa geleceğimizi şekillendirirken önce ne istediğimizi bilmeli, daha sonra kendimizde nelerin değişmesi gerektiğini tespit etmeliyiz. İyi ve sağlıklı bir ilişki için her iki tarafın da kendini iyi hissetmesi; bir aradanlıktan aynı doyumu alması esastır. Tek taraflı ya da her şeyin karşıdan beklendiği ilişki kaygan zeminde bir dansa benzer ve ne yazık ki sonunda taraflardan biri bu dansa uyum sağlayamaz hâle gelir.

Sağlıklı bir ilişki sadece partnerinizin iyi özellikleriyle oluşmaz. Mutluluk, partnerinizle beraber bir ekip işidir. Birlikteliğiniz süresince, beraber yaşatacağınız her değer sizi mutluluğa götürür.

Doğru ilişkiden beklentinizi tam anlamıyla düşünerek attığınız adım ve sağlıklı ilişki tercihiniz, kişisel mutluluğunuzun anahtarlarıdır ve mutluluk da psikolojik bir güçtür.

Birlikteliğinizin atmosferi tüm hayatınızın iklimini belirler.

Sağlıkla yaptığınız tercih, hayatınızdaki birçok detaya; kendi ruh sağlığınıza, işinize, çevrenize yaydığınız enerjiye yansır. Hayatınızı şekillendirirken sağlıkla yapacağınız tercihler, “Hayatta ben de varım!” diyebilmenizin, kendinizi sevebilmenizin de temelini oluşturur.

Yaşam içerisindeki varlığımızı şekillendirirken başkalarıyla olan her temasımız bize farklı bir yolculuk sunar.  Güçlü ve sağlıklı ilişkiler için yazdığım kitabım Aşkın Gözü Gör’dür, bu yolcuk içindeki her bireye, partneriyle olan ilişkisini sağlıklı bir temelle inşa etmesi için rehberlik ediyor. Kendinizi iyileştirmeye götüren tüm adımlardaki sorumluluklarınızı yepyeni bir bakış açısıyla yorumluyor.

Tercihlerinizden gururlanmanızı sağlayacak olan, size yaşatılan her sıkıntıdan sonra pes etmek yerine, mutluluğu aramayı sürdürmenizdir. Mutluluğu olağandışı şartlarda aramanıza gerek yok, duygularınıza şekil verebilmeniz için davranışlarınızı gözden geçirip, ilişkinin gidişatına iyileştirici bir yön vermeniz yeterli.

“Uyanış sancılı olsa da ruh ne istediğine karar verirse beden şifasını bulur. Kişilik, öz benliğiyle tanışınca, olmayan ne varsa hallolur.”

Temennim, kitabım Aşkın Gözü Gör’dür, sizi sağlıklı ilişkiler kurmaya özendirir, huzur ve mutluluk dolu yarınların kapısını aralamanıza yardımcı olur. Artık daha sağlıklı ve mutlu ilişkiler kurabilmek için kitabım siz değerli okurlarını bekliyor.

Uzman Profili

Uzm. Kl. Psk. Aslıhan Bereketoğlu
Uzm. Kl. Psk. Aslıhan Bereketoğlu
Aslıhan Bereketoğlu, Okan Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitimini başarıyla bitirdikten sonra, uzmanlığını tamamlamak üzere Arel Üniversitesi “Klinik Psikoloji” yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Uzmanlığı boyunca süpervizyonlar alıp, bir yandan da test eğitimlerine devam etti.

Yüksek lisans bitirme projesini “Evli Çiftlerde Evlilik Çatışmasının ve Çözüm Stillerinin İncelenmesi” üzerine tamamlamış ve uzman klinik psikolog ünvanını almıştır.

Aynı yıl içerisinde ‘’Çocuk Değerlendirme Testleri ve Psiko-Pedagojik Açıdan Çocuk Resimlerinin Analizi’’ uygulayıcı sertifikalarını almıştır.

Marmara Üniversitesi’nde teorik ders, uygulama ve süpervizyon eğitimini içeren “Aile Danışmanlığı” sertifika programını tamamlayarak M.E.B Onaylı “Aile Danışmanı” olarak hizmet verme hakkı kazanmıştır.

Psikoterapi alanındaki yetkinliğini geliştirmek amaçlı ‘Bilişsel ve Davranışcı Terapiler’’ Eğitimi almıştır.

Aldığı eğitimler, sertifikalar ve yetkinlikleri çerçevesinde birçok kurumda Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı olarak çalışmıştır. Bazı kurumlarda proje müdürü ve genel koordinatör olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Bazılarını belirtmek gerekirse;
-Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ nde psikolog olarak çalıştı.
-Özel bir anaokulunda; çocukların psikolojik gelişimi ile ilgili testler yaparak gelişimlerinin takibini yaparken, velilerle özel olarak çocukların gelişimi ile alakalı danışmanlık hizmetlerinde bulundu.
-Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde ‘’Aile Danışmanı’’ ve ‘’Müdür’’ olarak çalıştı.

Halen Rubi Klinikte mesleki etik ilkelere bağlı olarak danışanlarına destek vermekte ve aktif olarak çeşitli sitelerde mesleki makale ve psikoloji alanıyla ilgili yazılarını okuyucularıyla paylaşmaktadır.

Kurumumuzda Yetişkin ve Ergen Psikoloğu olarak görev almaktadır.
Sohbeti Başlatın!
1
💬 Bize Ulaşın
Size Yardımcı Olmak İsteriz!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?