İletişim, insanların en temel gereksinimlerinden biridir. Bu noktada diğer bireylerle ilişki içerisinde olabilmek için doğru iletişim becerilerine sahip olmak önemlidir. Bireylerin kendilerini ifade edebilmeleri, çevreleriyle; aile, arkadaşlık ilişkileri gibi ilişkilerde kabul görebilme ve ilişki kurabilme doğru iletişim ile mümkündür. Sağlıklı ilişkileri sürdürmenin anahtarı da doğru iletişimden geçmektedir.

Aile içerisinde sık yaşanan sorunlardan biri olarak ergenlerle iletişim problemleridir. Ebeveynler genellikle çocuklarına nasıl yaklaşması konusunda kararsız kalarak kaygılanıyor ve başa çıkarken zorlanıyorlar. Ergenlerin halihazırda geçirdikleri değişimler, yaşadıkları iniş çıkışlarla zorlayıcı bir dönem ortaya çıkıyor.

Çocukluk ile yetişkinlik arasında sıkışıp kalan ergenler, kim olduğunu keşfetmeye, kendini tanımaya, sorgulamaya başlıyorlar. Bu dönemde fiziksel, duygusal ve sosyal olarak gelişim ve değişim görüldüğünden bu durumla başa çıkmak hem onlar hem de aileler için zor bir hal alıyor. Ancak yaşanan bu süreçler tamamen doğal olduğu unutmamak gerek. Bu süreçte çocuğumuzla iletişim kurarken dikkat etmemiz gereken durumlar bulunuyor.

  • Aile içi iletişim kurulması, bireylerin kendilerini ifade edebilmelerinden geçiyor. Ailede sağlıklı iletişim için çocuğun bir birey olarak kabul edilmesi ve iletişime dahil edilmesi önem taşıyor. Araştırmalar, çocuğun iletişime dahil edilmesinin benlik saygısını geliştirdiğini gösteriyor.
  • Çocuk ile iletişime geçerken önemli noktalardan biri ebeveynlerin kendilerini ifade etmelerinden geçiyor. Bu da, doğru zamanda, açık bir şekilde, yargılayıcı olmadan, tutarlı bir biçimde kendini açarak mümkün. Ortaya çıkan bir problemi beraber çözebilmek için açık ve dürüst olarak ifade etmek önemli.
  • Ebeynlerin çocuğu veya ergeni dinliyor ve anlamaya çalışıyor olması, çocukların duygu ve düşüncelerini etkin bir şekilde ifade etmesinde etkilidir.
  • Çocuğun kendini ifade eden bir birey olarak görülmesi ve karar alınırken söz hakkı verilmesi önemlidir.
  • Çocuğunuz ile güven ilişkisini zedeleyecek durumlardan kaçının. (Örn: söz verilen bir durum var ise sözü tutun)
  • Herkesin ihtiyacı olduğu gibi çocuğunuzun da kişisel alana ihtiyacı olabilir. Ergenlerle en çok çatışılan konulardan biri de bu konudur. Bu gibi ihtiyaçlara saygı duymak önemlidir.
  • Konuşma esnasında tavrımız, eleştirilerimiz çocuk ile iletişime ket vurabilir. Ben dili ile konuşmak, hislerimizi açıklamak önemlidir.

Ergenlerle iletişim çoğu zaman zorlanılan bir durum olsa da yukarıdaki adımlarla ilerlemek iletişimi güçlendirmektedir. Çocuğunuzun bireyselleşme uğraşlarına kulaklarınızı tıkamadan, sabırla ilerlemek önemlidir. Çocuklarımızın bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirmesi dileğiyle.

Uzman Profili

Uzm. Kl. Psk. Buse Deniz
Uzm. Kl. Psk. Buse Deniz
2020 yılında Türk Psikologlar Derneği akrediteli olan Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) bölümünden onur derecesiyle mezun oldu. Hemen ardından Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun oldu. Öğrenci olduğu süreçte çeşitli kurumlarda stajlarını tamamladı. Bu süreçte online ve yüz yüze olmak üzere danışmanlık ve süpervizyon süreçlerine devam etti. Aile, çocuk ve ergenlere yönelik çalışmalarına devam etmektedir.

Aldığı Eğitimler;
-Bilişsel Davranışçı Terapi
-Terapötik Beceriler Eğitimi
-MMPI (Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri)
-Evlilik ve Çift Terapisi
-Temel EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing)
-Çocuklar ve Ergenler için Bilişsel Davranışçı Terapi
-Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi
-Çocuk Resimleri Eğitimi
-Masal Terapisi
-Oyun Terapisi
-WISC-R Testi

Katıldığı Seminerler;
-Pozitif stres yönetimi, insan tanımak ve etkili iletişim, profesyonel yaşamda eğitim dili
-Sosyal psikoloji kongresi - Doğu Akdeniz Üniversitesi
-Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikoloji Günleri
-Kişisel gelişim nedir, kişisel gelişim planlama, kendini ve insanı tanıma
Psikoloji günleri - Kim Psikoloji

Tez Çalışması;
-İlişkisel Otantiklik, İlişkisel Mükemmeliyetçilik ve Romantik İlişki Doyumunun İncelenmesi.

Kurumumuzda Çocuk ve Ergen Psikoloğu olarak görev almaktadır.
Sohbeti Başlatın!
1
💬 Bize Ulaşın
Size Yardımcı Olmak İsteriz!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?