Psikiyatrik rahatsızlıkların bir çokları gibi depresyon da bazen tedavi edilmiş olmasına rağmen relaps veya recurrence olarak adlandırılan tekrarlamalar gösterebilir. Çevresel ve hastanın kendinden kaynaklanan etkenler ( biyolojik yatkınlık gibi) ile ataklar şeklinde devam edebildiğini biliyoruz. Depresyon da bu rahatsızlıklardan biridir. Hayatı boyunca bir kez major depresif atak geçiren bir kişinin % 60 oranında ikinci bir atak geçirme olasılığı olduğunu biliyoruz. İkinci atak geçirse de bu durumdaki hastaların % 60 ı tedavi edilebilir .

Kısaca majör depresif atak geçiren kişilerin üçte ikisi tam olarak iyileşir ve yaklaşık üçte biri tam olarak iyileşmez yada hiç iyileşmez. Dolayısıyla tekrarlama oranı yüksektir. Bu üçte birdeki tekrarlamayı tetikleyen faktörler arasında tedavi sürecini biyolojik faktörlerle birlikte hastaya iyi anlatamamak , tedavinin geciktirilmesi , hastanın tedaviyi sadece ilaçlara bağlaması , hastaya sosyal ve aile desteğinin az olması gibi etkenler önemlidir. Atakların sayısının artması da hastalığın tekrarlama riskini artırır.

Uzman Profili

Uzm. Dr. Turgay Sağlam
Uzm. Dr. Turgay Sağlam
1966 yılında Balıkesir'de doğdu. Balıkesir Lisesi'den mezun olup 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Tıp eğitimini tamamladıktan sonra, askerlik hizmetinin ardından 1997 yılında Bakırköy Ruh Ve Sinir hastalıkları Hastanesi'nde Psikiyatri Uzmanlığı'nı aldı.

Kurumumuzda Yetişkin Psikiyatristi olarak görev almaktadır.
Sohbeti Başlatın!
1
💬 Bize Ulaşın
Size Yardımcı Olmak İsteriz!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?