Bireyin günlük beslenme düzenine diyet adı verilir. Diyette asıl amaç sağlıklı bir yaşamı hedeflemek olmalıdır. Sağlık, yaşam kalitesinin yükseltilmesinde büyük bir öneme sahiptir. Sağlığın korunmasında, hastalıkların tedavi edilmesinde yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme en temel unsurdur.

Diyet bireyin sadece şu anda sahip olduğu sağlık durumu için değil ayrıca hayatının daha sonraki dönemlerinde kanser ve kronik hastalıkların oluşma riskini önlemek için de oldukça önemlidir. Bununla birlikte bireyin fazla kilo şikayetleri varsa sağlıklı kilo kaybı sağlanarak ideal kilo aralığına da ulaşılmış olur.

Diyet programı düzenlenirken bireyin; ayrıntılı vücut analizleri (yağ oranı, kas kütlesi vb.), sağlık durumu, kan tahlil sonuçları, aile öyküsü, yaşı, cinsiyeti, fiziksel aktivite düzeyi, sosyo-ekonomik durumu, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının mutlaka ayrıntılı olarak ele alınması gerekir. Tüm bu parametreler kişiden kişiye değişiklik göstereceğinden birey bütünüyle değerlendirildikten sonra bireye özgü beslenme programı oluşturulur.

Bu sürecin sağlıklı bir şekilde işlemesi ve sürdürülmesinde, kalıcı çözüm ve öneriler sunulmasında, ideal kilo aralığına ulaşma yolculuğunda diyetisyen bireye eşlik eder.

Sohbeti Başlatın!
1
💬 Bize Ulaşın
Size Yardımcı Olmak İsteriz!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?