TESTLER

– Wisc-IV

– Nöropsikolojik Test

– T.a.t (Tematik Algı Testi)

– C.a.t (Çocuk Algı Testi)

– Rorschach

WISC-R ve WISC-IV

Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği, araştırmalarda ve zeka ölçümlerinde en sık kullanılan araçlardan biridir. Alt testlerinde değişik yetenek alanlarından örnekler bulunması, yorum ve puanlama esaslarının belirginliği, psikometrik özelliklerinin doyuruculuğu, bu ölçeğin tercih edilmesine katkıda bulunmaktadır. 

Wechsler Çocuklar İçin Zeka Testi (WISC-R)

Wechsler Çocuklar için Zekâ Testi (WISC-R), 6-16 yaş aralığındaki çocukların zeka becerilerini ve bilişsel süreçlerini değerlendirmeyi amaçlayan bir testtir. Sözel ve Görsel-Mekânsal-Motor olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Her bir bölüm farklı yetenek alanlarına ait 6 alt test içerir. 6 sözel ve 6 performans olmak üzere 12 alt testten oluşan WISC-R testi sonucunda bireyin sözel, performans ve genel olmak üzere üç zekâ bölümüne ait değerlendirme sonuçları elde edilmektedir. WISC-R’ın Türkiye’deki norm çalışmaları 1984 yılında tamamlanmıştır. Bu normların güncel olmaması nedeniyle çocukları WISC-R ile değerlendirmek artık sağlıklı değildir ve bu nedenle kullanılmamaktadır.

Wechsler Çocuklar İçin Zeka Testi (WISC-IV)

Wechsler Çocuklar için Zekâ Testi (WISC-IV), 6-16 yaş grubundaki çocukların zayıf ve güçlü yönlerine ilişkin en temel bilgileri edinebilmek amacıyla güncel kavramlar ve en son yapılan bilimsel araştırmaların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. WISC-IV sözel ve performans değerlendirmelerini içeren 10 temel ve 5 ek alt test içermektedir. Sözel alt testleri, çocuğun ifadesinin, okul yoluyla kazanılan bilgilerin, akıl yürütme becerisinin, kavramsal ve mantıksal yargılama, genelleme, soyutlama ve çağrışımsal düşünebilme becerilerinin değerlendirilmesini amaçlarken, performans alt testleri, görsel dikkat, görsel kavram oluşturabilme becerilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. WISC-IV’ün Türkiye’deki norm çalışmaları 2008-2012 yıllar arasında tamamlanmış olup, bu test günümüz çocuklarının zihinsel kapasitelerini incelemekte kullanılan en kapsamlı ve en güvenilir zeka testidir

CAT (Çocuklar için Algı Testi)

CAT (Çocuklar için Algı Testi) projektif bir testtir ve 3-10 yaş arasındaki çocuklara uygulanmak için hazırlanmıştır. Testte, kartlardaki resimler hayvan figürleri ile anlatılmaktadır. Bu resimler çocukluğa ait belli çatışmaları ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Çocukların ruhsal süreçlerini ve belli dönemlerde yaşadıkları kaygıları, üzerinde hayvan figürleri bulunan katlarla oluşturdukları hikâyeler aracılığıyla ifade etmeleri beklenmektedir.

Sohbeti Başlatın!
1
💬 Bize Ulaşın
Size Yardımcı Olmak İsteriz!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?