“Hayatınızda hiç olduğunuzdan farklı biri gibi görünmeye çalıştığınız oldu mu? “

“Davranışlarınızı başkalarının aklına uyarak şekillendirdiniz mi? “

“Peki ya hiç içinizden gelerek davranmayı bir kenara koyup, stratejilerle sağlıklı bir ilişki yürütebildiniz mi? “

Bütün bu soruların altında yatan dinamik, özellikle son zamanlarda bireylerin, ilişkisinde çıkmaza girdiklerinde, stratejik hamlelere yöneldiklerini, uzman olmayan kişilerden aldıkları akıllarla doğrudan ilişkilerine şekil vermeye çalıştıklarını gözlemledim. “İlişkinde kontrolü ele almak istiyorsan işte aradığın video bu!” diye başlayan, hiçbir amaca hizmet etmeyen, günümüz ilişkilerinin vebasıdır bu tür paylaşımlar ve videolar.

Daha iyi bir ilişki ihtimali insanları bu gibi davranışlara sürüklerken, aklıma ilk gelen soru şu oldu: Gerçekten bu stratejik hamleleri kullanan var mı? Yanıt, malesef evet. 

“Kendimi ağırdan alıyım” , “Mesajlarıma geç cevap verdiğinde, aynı şekilde karşılık vermeliyim” , “Ona kaybetme korkusu vermeliyim”… 

Gerçek bir ilişki olgunluğuna erişebilmiş bireyler, bu taktiklerden medet ummaz, doya doya yaşarlar ilişkilerini. Öz saygısı yüksek bir insan olduramadığı bir ilişkinin bitmesi taraftarıdır, zorla bir insanı hayatında tutamayacağının bilincindedir ve kendisine saygısı olduğundan dolayı bu gibi girişimlere hiç ihtiyaç duymazlar. 

Bir ilişkiyi var eden doğallıktır zaten. Şayet, stratejik hamlelere ihtiyaç duyabileceğiniz bir ilişkideyseniz, hamlelerden ziyade, önceliğiniz bu ilişkiyi gözden geçirmek olmalıdır. Neden buna ihtiyaç duyduğunuzu, her problem yaşadığınızda zorlamalarınızla mı ilişkiyi götüreceğinizi ve en önemlisi bunu ne zamana kadar yapabileceğinizi kendinize sormanızı öneririm.

Bireyselliğinizi korumanız, farklı biri gibi davranmamanız, kendinizle barışık olmanız sizi sağlıklı kılar. Bu da beraberinde ilişkinizdeki gidişatı olumlu yönde etkileyecektir. Sağlıklı ilişkilerde, tarafların iyi hissetmesi gerekir. Eğlenip gülebildiğiniz, iyi vakit geçirdiğiniz, özgürce konuşup dinlenildiğiniz ilişkiler size iyi gelecektir. 

Yapılan araştırma sonucuna göre, en iyi hamle kendiniz olmaktır. Başkalarının ilişki dinamiğine iyi gelen hamleler, sizin ilişkinizi çıkmaza sürükleyebilir.

Uzman Profili

Uzm. Kl. Psk. Aslıhan Bereketoğlu
Uzm. Kl. Psk. Aslıhan Bereketoğlu
Aslıhan Bereketoğlu, Okan Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitimini başarıyla bitirdikten sonra, uzmanlığını tamamlamak üzere Arel Üniversitesi “Klinik Psikoloji” yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Uzmanlığı boyunca süpervizyonlar alıp, bir yandan da test eğitimlerine devam etti.

Yüksek lisans bitirme projesini “Evli Çiftlerde Evlilik Çatışmasının ve Çözüm Stillerinin İncelenmesi” üzerine tamamlamış ve uzman klinik psikolog ünvanını almıştır.

Aynı yıl içerisinde ‘’Çocuk Değerlendirme Testleri ve Psiko-Pedagojik Açıdan Çocuk Resimlerinin Analizi’’ uygulayıcı sertifikalarını almıştır.

Marmara Üniversitesi’nde teorik ders, uygulama ve süpervizyon eğitimini içeren “Aile Danışmanlığı” sertifika programını tamamlayarak M.E.B Onaylı “Aile Danışmanı” olarak hizmet verme hakkı kazanmıştır.

Psikoterapi alanındaki yetkinliğini geliştirmek amaçlı ‘Bilişsel ve Davranışcı Terapiler’’ Eğitimi almıştır.

Aldığı eğitimler, sertifikalar ve yetkinlikleri çerçevesinde birçok kurumda Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı olarak çalışmıştır. Bazı kurumlarda proje müdürü ve genel koordinatör olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Bazılarını belirtmek gerekirse;
-Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ nde psikolog olarak çalıştı.
-Özel bir anaokulunda; çocukların psikolojik gelişimi ile ilgili testler yaparak gelişimlerinin takibini yaparken, velilerle özel olarak çocukların gelişimi ile alakalı danışmanlık hizmetlerinde bulundu.
-Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde ‘’Aile Danışmanı’’ ve ‘’Müdür’’ olarak çalıştı.

Halen Rubi Klinikte mesleki etik ilkelere bağlı olarak danışanlarına destek vermekte ve aktif olarak çeşitli sitelerde mesleki makale ve psikoloji alanıyla ilgili yazılarını okuyucularıyla paylaşmaktadır.

Kurumumuzda Yetişkin ve Ergen Psikoloğu olarak görev almaktadır.
Sohbeti Başlatın!
1
💬 Bize Ulaşın
Size Yardımcı Olmak İsteriz!
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?